utorok 7. februára 2012

Viete ako funguje kreativita?

Na kreativitu a jej fungovanie existuje veľa názorov. Čo si myslíte vy: je kreativita geneticky daná, vrodená, alebo má na ňu vlohy každý človek?

Nedávno ma zaujal príspevok na blogu Harvard Business Review od autora Tonyho Schwartza. Rovnako ako on si myslím, že kreativita je vlastná každému človeku. Prečo sú potom niektorí ľudia kreatívni, kým ostatným to veľmi nejde? Odpoveď je jednoduchá: kreativita potrebuje tréning!

Podstatou kreatívneho tvorivého procesu  je prechod medzi pravou a ľavou mozgovou hemisférou. A v tom je hlavný problém: väčšina z nás to vôbec nemá nacvičené.
Pravá hemisféra je vizuálna a intuitívna, nepodlieha logike, funguje v podvedomí. Túto hemisféru bežne nie sme sme naučení používať. Celý školský systém je založený na logike a písaných textoch, s nimi pracuje ľavá hemisféra, ktorá sa zameriava predovšetkým na verbálny prejav.

Je tiež dobré vedieť, že kreativita je proces, ktorý prebieha v štyroch základných krokoch:
Krok 1: Saturácia
V tomto kroku pracuje hlavne ľavá hemisféra. Problém je zadefinovaný a my zháňame všetky možné podklady, informácie o ňom a o jeho riešení. Absorbujeme známe dáta. a potom ich vyhodnocujeme, organizujeme, prideľujeme im priority. V riešení marketingového problému túto fázu zastupuje prieskum trhu a analýza situácie.
Krok 2: Inkubácia
V tejto fáze nastupuje dlhšie obdobie, počas ktorého sa zdanlivo nič nedeje. Ľavá hemisféra už odmieta absorbovať viac informácií. Nechajte ju kľudne odpočívať, pretože v tejto dôležitej fáze sa dostáva k slovu pravá hemisféra, ktorá sa začína "prehrabovať" nazhromaždenými dátami. Ako to robí? Väčšinou podvedome a teda neuvedomele. Intuitívne hľadáme súvislosti, podobnosti, obrazy. Nám sa zdá, že problém vlastne nemá riešenie. Niekedy sme nervózni, lebo sa nič nedeje.V skutočnosti pravá hemisféra pracuje na plné obrátky. Takže si nezúfajte!
Krok 3: Iluminácia
Okamžité osvietenie, odrazu získame jasné riešenia nášho problému. Táto fáza zvyčajne nastane vtedy, keď to vôbec nečakáme: v spánku, v sprche, po ceste do práce. My však už vieme, že je za tým pracovitá pravá hemisféra!
Krok 4: Verifikácia
K slovu sa opäť dostáva ľavá hemisféra. Overuje schodnosť a použiteľnosť získaných riešení. Znova sme v logickej časti, môžeme všetko zapísať, vypočítať a odprezentovať.

Prečo je dobré vedieť, aké sú fázy kreatívneho procesu? Aby sme si lepšie uvedomili, že kreatívne myslenie potrebuje svoj čas, potrebuje pokoj a aj odstup od riešenia problému. Jednotlivé fázy sa nedajú preskočiť, oklamať, ani vynútiť.

Nezostáva nám nič iné, len začať trénovať pravú hemisféru. Ako? 
Skúste niečo vytvoriť rukami. Napríklad namaľujte obraz, upečte medovník, alebo navrhnite a postavte búdku pre vtákov. Veď je hrozná zima!

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára