utorok 16. júna 2015

Prečo SKYPE nedostane ® (a možno sa ani nebude volať SKYPE)

V médiách ma nedávno upútala správa, že služba SKYPE nemôže svoju značku zaregistrovať ako ochrannú známku. Služba SKYPE je celosvetovo dobre známa a "bezplatné videotelefonovanie" má státisíce používateľov.

Ako sa to mohlo stať takej známej značke?

Korene problému siahajú do histórie:
 "Skype" vznikol roku 2003 v Estónsku. Služba mala pôvodne názov ,,Sky peer-to-Peer", neskôr sa názov zmenil na jednoduchšie "Skyper". V tom čase ale už v prostredí internetu fungovali domény, ktoré boli veľmi podobné  slovu "Skyper". 
Pri registrácii doménového mena sa však stačí odlíšiť jedným písmenom, a to presne vtedajší majitelia spravili. Zosekli "Skyper" na "Skype", a tak vznikol názov, ktorý všetci dnes poznáme.

V roku 2011 Skype kúpila firma Microsoft (cena se vraj vyšplhala až na 8,5 miliardy US dolárov). 
Nový majiteľ chcel mať známu značku registrovanú ako európsku ochrannú známku. S registráciou to ale vyzerá veľmi bledo:
Názov služby pre internetové volania Skype je natoľko podobný názvu vysielacej stanice Sky, že by si ich verejnosť mohla zamieňať: to je verdikt európskeho súdu v Luxemburgu, na ktorý sa Microsoft obrátil, pretože nesúhlasil so zamietnutím prihlášky európskej ochrannej známky úradom pre registráciu európskych známok OHIM v Alicante.

Microsoft sa mieni odvolať, ale podľa mienky expertov si neporadí. 
Navyše, stanica Sky môže žiadať, aby Microsoft prestal názov a logo používať. Takže uvidíme, či Skype ešte dlho bude Skypom...

 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára